Haberler

May 31, 2021

Doğru Pompa Nasıl Seçilir?

Doğru Pompa Nasıl Seçilir?

 

1. Cihazın yerleşimi, topografik koşullar, su seviyesi koşulları, çalışma koşulları, ekonomik planların karşılaştırılması vb. Hususlara göre.

 

2. Yatay, dikey ve diğer türleri (boru, dik açılı, değişken açılı, köşe, paralel, dikey, dikey, suya daldırılabilir, çıkarması kolay, suya daldırılmış, tıkanmaz, Kendinden emişli, dişli, yağlı) seçin. dolu, su dolu sıcaklık).

Yatay pompaların montajı ve sökülmesi ve yönetimi kolaydır, ancak hacimli, pahalıdır ve geniş bir alan gerektirir;

Dikey pompalar, çoğu durumda, çark suya batırılır ve bu, herhangi bir zamanda başlatılabilir, bu da otomatik pompalama veya uzaktan kumanda için uygundur.Kompakttır, küçük bir montaj alanına sahiptir ve daha ucuzdur.

 

3. Sıvı ortamın niteliğine göre, temiz su pompasını, sıcak su pompasını, yağ pompasını, kimyasal pompayı veya korozyona dayanıklı pompayı veya kirlilik pompasını belirleyin veya tıkanmayan pompa kullanın.

Patlama alanlarına kurulan pompalar, patlama alanı derecelendirmesine uygun olarak patlamaya dayanıklı motorlar kullanacaktır.

 

4. Titreşim miktarı ikiye ayrılır: pnömatik, elektrik (elektrik, 220v voltaj ve 380v voltaj olarak ikiye ayrılır).

 

5. Akış hızına göre tek emişli pompayı veya çift emişli pompayı seçin: tek emişli pompayı veya çok emişli pompayı, yüksek hızlı pompayı veya düşük hızlı pompayı (klima pompası) ve çok kademeli pompayı seçin kafaya bağlı olarak tek kademeli pompadan daha az verimlidir.Hem kademeli hem de çok kademeli pompalar kullanılabildiğinde, tek kademeli pompalar kullanılmalıdır.

 

6. Pompanın özel modelini belirleyin.Pompa serisini seçtikten sonra, asansörün iki ana performans parametresini maksimum debiye göre kalan başlığın% 5 -% 10'undan sonra büyütebilirsiniz.Spesifik modeli belirleyin.

Apsis üzerinde gerekli akış değerini ve ordinat üzerinde gerekli kafa değerini bulmak için pompa karakteristik eğrisini kullanın.İki değerden sırasıyla yukarı ve sağa doğru dikey veya yatay çizgi çizin.İki çizginin kesişme noktası karakteristik eğriye düşüyor.Bu pompa seçilecek pompadır, ancak bu ideal durum genellikle küçük değildir ve genellikle aşağıdaki durumlarla karşılaşır:

 

A. Birinci tip: kesişme noktası karakteristik eğrinin üzerindedir, bu da akışın gereksinimleri karşıladığını, ancak basma yüksekliğinin yeterli olmadığını gösterir.Şu anda, kafalar benzerse veya fark yaklaşık% 5 ise, yine de kullanılabilir.Kafalar çok farklı ise kafa daha büyük seçilir.Pompa.Veya boru hattı direnç kaybını azaltmaya çalışın.

 

B. İkinci tip: kesişme noktası karakteristik eğrinin altındadır ve pompa karakteristik eğrisinin fan trapez aralığı dahilinde, bu model ilk olarak belirlenir ve ardından kafa farkına göre pervane çapı kesilir.Baş farkı küçükse kesim yapılmaz.Kafalar çok farklıysa, çark çapını ns ve kesme formülüne göre gerekli Q, H'ye göre kesin.Kesişme noktası fan şeklindeki yamuk aralığına girmiyorsa, daha küçük kafalı bir pompa seçilmelidir.Bir pompa seçerken, bazen üretim süreci gereksinimlerini göz önünde bulundurmak ve farklı QH karakteristik eğrileri şekilleri seçmek gerekir.

 

Örneğin, sıvı seviyesi, belirli bir sıvı seviyesini muhafaza etmesi gereken bir kaba nakledileceği zaman, akış hızında büyük bir değişiklik olacak ve kafa değişimi küçük olacaktır.Bu nedenle, bu amaçla düz HO eğrisine sahip bir pompa kullanılmalıdır.

Örneğin, yağ bir borulu ısıtma fırınına gönderilirse, çalışma sırasında akış değişikliği küçükse, fırın borusunda koklaşma kolaylıkla meydana gelecektir.Bu durumdan kaçınmak için akış hızı biraz azaldığında, borudaki yağın basıncı büyük ölçüde artırılır, böylece oluşacak izler daha yüksek akışkan basıncı ile yıkanır.Şu anda, nispeten düşük bir düşüşe sahip bir QH eğrisine sahip bir yağ pompası kullanılmalıdır.

 

7. Pompa modeli belirlendikten sonra, pompanın fiziksel ve kimyasal ortamındaki veya taşıma ortamındaki suya benzer olan pompanın ilgili ürün kataloğu veya numunesine gitmesi ve modelin performans tablosuna göre kontrol etmesi veya Normal çalışma noktasının aralık dahilinde olup olmadığını görmek için performans eğrisi.Pompa öncelikli çalışma alanı?Etkili NPSH'nin (NPSH) değerinden büyük olup olmadığı.Geometri kurulum yüksekliği NPSH ile ters olarak kalibre edilebilir mi?

 

8. Viskozitesi 20 mm2 / s'den büyük olan sıvı pompaları için, su deney pompasının karakteristik eğrisi viskozitenin performans eğrisine dönüştürülmeli ve emme performansı dikkatlice hesaplanmalı veya karşılaştırılmalıdır.

 

9. Pompa sayısını ve bekleme oranını belirleyin:

 

Normalde yalnızca bir pompa kullanılır, çünkü büyük bir pompa paralel çalışan iki küçük pompaya eşittir (aynı kafa ve akışa göre), büyük pompanın verimliliği küçük pompanınkinden daha yüksektir, bu nedenle daha iyidir enerji tasarrufu perspektifinden birini seçmek.İki küçük pompa yerine büyük pompa, ancak aşağıdaki durumlarda paralel işbirliği içinde iki pompayı düşünebilirsiniz: büyük bir akış, bir pompa bu akışa ulaşamaz.

 

% 50 bekleme oranı gerektiren büyük pompalar için, iki küçük pompa çalışacak şekilde değiştirilebilir.İki büyük pompa için (toplam üç), bazı büyük pompalar için yedek pompa yerine% 70 debili bir pompa paralel olarak kullanılabilir.Bir pompa revize edildiğinde, diğer pompa hala üretimin% 70'inden sorumludur.24 saat kesintisiz çalışması gereken pompalar için üç pompa yedeklenmeli, biri çalışıyor ve biri bakım için olmalıdır.

 

hakkında en son şirket haberleri Doğru Pompa Nasıl Seçilir?  0